Zaloguj się
image
  • Ogłoszenia
  • Aktualności
  • Galerie
  • Kontakt
  • Standardy ochrony dzieci w Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie
10 listopada 2024 06:31

XXXII Niedziela Zwykła 10.11.2024 r.

  1. Dzisiaj o godz. 16.50 Nabożeństwa do Serca Pana Jezusa

  2. Jutro Święto Niepodległości. O godz.9.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny

  1. W dni powszednie o 16.30 Różaniec z wypominkami z poszczególnych miejscowości: w poniedziałek z Ćmielowa z ul. Sandomierskiej we wtorek z ul. Ostrowieckiej Raciborskiego w środę Kolejowej Dworcowej Łąkowej Mostowej Niecałej: w czwartek z Ćmielowa z ul. Opatowskiej Zacisznej Wspólnej Wąskiej Sienkiewicza Targowej Żeromskiego Zamkowej: w piątek z Ćmielowa z Rynku Os. Wióry ul. Ogrodowej sobota z Ćmielowa z ul. Długiej Polnej Szkolnej Jastkowskiej Szydłowieckiej Staszica Małachowskiej

  1. W sobotę 16 listopada o godz.18.00 rozpocznie się w naszej Parafii Kurs Przedmałżeński. Chętnych serdecznie zapraszamy. Spotkanie na plebani.

  1. Dzisiaj na sumie zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. Od jutra będą roznoszone po naszej Parafii. Opłatki będzie roznosił Pan Damian Rusak. Będzie miał identyfikator z pieczątką Parafii. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone są w tym roku na potrzeby prac konserwatorskich w naszym kościele. Ofiary prosimy wkładać do puszki. Wtorek od 15.30 Ćmielów ul. Raciborskiego Ostrowiecka z blokiem Szydłowiecka z blokami Rynek z blokiem Targowa Sienkiewicza Środa od 15.30 Zaciszna z blokiem i Hotel Opatowska Niecała Polna i Dom Nauczyciela Wąska Czwartek od 15.30 Długa Wspólna Poprzeczna i Bloki pod Gawrońcem Piątek od 15.30 ul. Sandomierska Sobota od 9.00 Grójec Wieś Grójec przy szosie i Krasków

  2. W piątki rano kancelaria będzie nieczynna.

  1. Bóg zapłać za ofiary na kościół. 

  1. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

  1. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

  1. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Roberta Wróbla Zofię Sudy. Wieczny odpoczynek


 

Historia Parafii

 

Miasto Ćmielów, od lat słynące z fabryki porcelany, leży kilka kilometrów na wschód od Ostrowca, w miejscu gdzie rzeka Kamienna w swej drodze ku Wiśle, dotychczas kierując się na wschód, zakręca ostro ku północy. Początki Ćmielowa sięgają przynajmniej wieku XIV. Nieco zamieszania powoduje często występująca w literaturze identyfikacja Ćmielowa z wsią o nazwie Szydłów (lub Szydłowiec). Uważano, że Ćmielów powstał z dawnego Szydłowa, ale jest to tylko część prawdy. Szydłów z całą pewnością znajdował się „w bezpośrednim zasięgu terytorialnym późniejszego miasta Ćmielowa” – pisze profesor Kiryk, a nowe miasto powstało na gruntach dwóch wsi: Szydłowa i Ćmielowa. Związki Szydłowa z miastem Ćmielowem szczególnie ważne są, gdy chodzi o ćmielowską parafię. Wiejska parafia Szydłowa, z chwilą powstania miasta, przekształciła się w miejską parafię ćmielowską. Parafia szydłowska /Scidlow/ leżąca w archidiakonacie zawichojskim, po raz pierwszy notowana jest w roku 1325. Siedemnastowieczny inwentarz podaje datę erekcji parafii na rok 1313, co wydaje się prawdopodobne, skoro w roku 1325 szacowano ją na 3 grzywny dochodu.
W Liber Beneficiorum Długosz pisze o świątyni murowanej z białego kamienia, nie podaje jednak żadnych dat co do jej fundacji i budowy. Nie przytacza także nazwiska fundatora. Znane jest tylko wezwanie kościoła, które przetrwało do dnia dzisiejszego: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Badania architektoniczne ćmielowskiego kościoła, (przeprowadzone przed kilku laty przy okazji wymiany tynków) wykazały, że w jego murach znajdują się dość znaczne partie pochodzące z XIV stulecia. Najstarszą częścią świątyni jest nawa, wymurowana na planie prostokątna, spięta kamiennym cokołem i wzmocniona szkarpami – dziś częściowo wyburzonymi.
Gruntowną przebudowę kościół zawdzięcza Mikołajowi Szydłowieckiemu, już po uzyskaniu przez Ćmielów praw miejskich, czyli po roku 1505. Do nawy dobudowana została od południa kruchta, a od wschodu prezbiterium z zakrystią od północy. Te przybudówki nie posiadają już ani cokołu, ani przypór. W południowej ścianie odkryto i wyeksponowano (rok 1994) pochodzący z tych czasów późnogotycki, kamienny portal, o skromnych oprofilowaniach. Inne późnogotyckie portale znajdują się przy wejściu do nawy od zachodu oraz pomiędzy prezbiterium i zakrystią.
Około połowy XVI stulecia kościół zniszczyli arianie, a sto lat później sprofanowali go Szwedzi. Rekonsekracji ołtarzy dokonał potem Mikołaj Oborski, krakowski sufragan. W latach 1716 –41, kiedy proboszczem był ksiądz Samuel Szwykowski, kościół wyremontowano, wymieniając na nowe: dach i posadzki. Następny proboszcz, prałat Kazimierz Dziewulski, zagospodarował otoczenie kościoła, nadając mu kształt zachowany do dzisiaj. Uzupełnił i nadmurował ogrodzenie, wybudował w jego narożniku wysoką dzwonnicę oraz zasadził drzewa. Przy kościele, od zachodu i południa, dobudował kruchty. Na dachu wystawił wieżyczkę na sygnaturkę, a w nowej dzwonnicy powiesił pięć dzwonów. Najstarszy z nich, ozdobiony jest gotyckim napisem z datą 1528. Na początku wieku XIX przebudowano (zmniejszono) okna, wybudowano też przy południowej ścianie nawy nową kruchtę (trzecią z kolei na tym samym miejscu). Powiększono także kruchtę zachodnią, a w prezbiterium założono kasetonowy strop.

Artykuł pochodzi ze strony: http://dawnekieleckie.pl/cmielow-kosciol-parafialny/

image
KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek    17.00 - 17.45

Wtorek              17.00 - 17.45

Środa                17.00 - 17.45

Czwartek           17.00 - 17.45

Piątek                17.00 - 17.45

Sobota               8.00 - 9.00

                          17.00 - 17.45

Kancelaria nieczynna w niedziele i świeta i I piątek i I sobotę miesiąca.

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie

7.00 ; 18.00

KONTAKT

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP

ul. Ostrowiecka 36
27-440 Ćmielów
tel: 15 8612056

parafia.cmielow@vp.pl
 

Copyright © Realizacja profetoIT. Wszelkie prawa zastrzeżone.
profeto
Zaloguj się