Zaloguj się
image
  • Ogłoszenia
  • Aktualności
  • Galerie
  • Spacer wirtualny
  • Kontakt
  • Standardy ochrony dzieci w Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie
6 stycznia 2018 21:21

Niedziela Chrztu Pańskiego 7.01.2018 roku

  1. Dzisiaj o godz. 16.30Nabożeństwo różańcowe
  2. Po Mszy świętej wieczorowej spotkanie Akcji Katolickiej
  3. W środę o godz. 16.30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachęcamy do składania próśb i podziękowań.
  4. W niedzielę 14 stycznia zapraszamy na koncert świąteczny Macieja Miecznikowskiego. Koncert rozpocznie się bezpośrednio po Mszy świętej o godz. 12.00.
  5. Z wizytą duszpasterską w tym tygodniu odwiedzimy:

Poniedziałek : od 9.00 Podgrodzie 1 ks.

od 15.00   Bloki pod Gawrońcem 3 ks. 

Wtorek  od 9.00  Borownia Smyków 1 ks.

 od 15.00 Os. Wióry i ul. Jastkowska 3 ks.

Środa  od 10.00 Wola Grójecka 2 ks.

od 15.00  Zaciszna Niecała Opatowska 3 ks.   

Czwartek   od 15.00  Dworcowa 1ks  Kolejowa 1ks  Łąkowa Ogrodowa 1 ks.

Piątek od 9.00 Skała 1 ks.  

od 15.00  Sienkiewicza 1 Szydłowiecka z blokiem   2  Rynek  i blok  3 

Sobota od 9.00   Przepaść Legionów  Os. Kochanowskiego  Szkolna 3 księży 

1 od Mostowej Wałowa Szkolna  2   Legionów Staszica  Mickiewicza  3  Żeromskiego Małachowska Konopnickiej Asnyka

W związku z wizytą w tym tygodniu w poniedziałek wtorek czwartek   piątek i sobotę nie będzie Mszy św. wieczorowej.  Kancelaria czynna rano 8.00 - 8.30

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Leszka Smętka.  Wieczny odpoczynek ……. 

Historia Parafii

 

Miasto Ćmielów, od lat słynące z fabryki porcelany, leży kilka kilometrów na wschód od Ostrowca, w miejscu gdzie rzeka Kamienna w swej drodze ku Wiśle, dotychczas kierując się na wschód, zakręca ostro ku północy. Początki Ćmielowa sięgają przynajmniej wieku XIV. Nieco zamieszania powoduje często występująca w literaturze identyfikacja Ćmielowa z wsią o nazwie Szydłów (lub Szydłowiec). Uważano, że Ćmielów powstał z dawnego Szydłowa, ale jest to tylko część prawdy. Szydłów z całą pewnością znajdował się „w bezpośrednim zasięgu terytorialnym późniejszego miasta Ćmielowa” – pisze profesor Kiryk, a nowe miasto powstało na gruntach dwóch wsi: Szydłowa i Ćmielowa. Związki Szydłowa z miastem Ćmielowem szczególnie ważne są, gdy chodzi o ćmielowską parafię. Wiejska parafia Szydłowa, z chwilą powstania miasta, przekształciła się w miejską parafię ćmielowską. Parafia szydłowska /Scidlow/ leżąca w archidiakonacie zawichojskim, po raz pierwszy notowana jest w roku 1325. Siedemnastowieczny inwentarz podaje datę erekcji parafii na rok 1313, co wydaje się prawdopodobne, skoro w roku 1325 szacowano ją na 3 grzywny dochodu.
W Liber Beneficiorum Długosz pisze o świątyni murowanej z białego kamienia, nie podaje jednak żadnych dat co do jej fundacji i budowy. Nie przytacza także nazwiska fundatora. Znane jest tylko wezwanie kościoła, które przetrwało do dnia dzisiejszego: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Badania architektoniczne ćmielowskiego kościoła, (przeprowadzone przed kilku laty przy okazji wymiany tynków) wykazały, że w jego murach znajdują się dość znaczne partie pochodzące z XIV stulecia. Najstarszą częścią świątyni jest nawa, wymurowana na planie prostokątna, spięta kamiennym cokołem i wzmocniona szkarpami – dziś częściowo wyburzonymi.
Gruntowną przebudowę kościół zawdzięcza Mikołajowi Szydłowieckiemu, już po uzyskaniu przez Ćmielów praw miejskich, czyli po roku 1505. Do nawy dobudowana została od południa kruchta, a od wschodu prezbiterium z zakrystią od północy. Te przybudówki nie posiadają już ani cokołu, ani przypór. W południowej ścianie odkryto i wyeksponowano (rok 1994) pochodzący z tych czasów późnogotycki, kamienny portal, o skromnych oprofilowaniach. Inne późnogotyckie portale znajdują się przy wejściu do nawy od zachodu oraz pomiędzy prezbiterium i zakrystią.
Około połowy XVI stulecia kościół zniszczyli arianie, a sto lat później sprofanowali go Szwedzi. Rekonsekracji ołtarzy dokonał potem Mikołaj Oborski, krakowski sufragan. W latach 1716 –41, kiedy proboszczem był ksiądz Samuel Szwykowski, kościół wyremontowano, wymieniając na nowe: dach i posadzki. Następny proboszcz, prałat Kazimierz Dziewulski, zagospodarował otoczenie kościoła, nadając mu kształt zachowany do dzisiaj. Uzupełnił i nadmurował ogrodzenie, wybudował w jego narożniku wysoką dzwonnicę oraz zasadził drzewa. Przy kościele, od zachodu i południa, dobudował kruchty. Na dachu wystawił wieżyczkę na sygnaturkę, a w nowej dzwonnicy powiesił pięć dzwonów. Najstarszy z nich, ozdobiony jest gotyckim napisem z datą 1528. Na początku wieku XIX przebudowano (zmniejszono) okna, wybudowano też przy południowej ścianie nawy nową kruchtę (trzecią z kolei na tym samym miejscu). Powiększono także kruchtę zachodnią, a w prezbiterium założono kasetonowy strop.

Artykuł pochodzi ze strony: http://dawnekieleckie.pl/cmielow-kosciol-parafialny/

image
KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek    17.00 - 17.45

Wtorek              17.00 - 17.45

Środa                17.00 - 17.45

Czwartek           17.00 - 17.45

Piątek                17.00 - 17.45

Sobota               8.00 - 9.00

                          17.00 - 17.45

Kancelaria nieczynna w niedziele i świeta i I piątek i I sobotę miesiąca.

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie

7.00 ; 18.00

KONTAKT

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP

ul. Ostrowiecka 36
27-440 Ćmielów
tel: 15 8612056

parafia.cmielow@vp.pl
 

Copyright © Realizacja profetoIT. Wszelkie prawa zastrzeżone.
profeto
Zaloguj się