Zaloguj się
image
  • Ogłoszenia
  • Aktualności
  • Galerie
  • Kontakt
  • Standardy ochrony dzieci w Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie
9 grudnia 2017 22:05

II Niedziela Adwentu 10.12.2017 roku

  1. Przeżywamy dzisiaj dzień modlitw o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. O 10.30 Mszy świętej będzie przewodniczył biskup Józef Wróbel z Lublina . Po Mszy świętej zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.
  2. Dzisiaj o 16.30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa
  3. Dzisiaj zbiórka do puszek na Kościoły Wschodnie.
  4. Zapraszamy do uczestnictwa w roratach, które w naszym kościele są w dni powszednie o godz. 6.30. O 6.10 Godzinki
  5. Jutro na 17.30 zapraszam na spotkanie Radę Parafialną Sołtysów i Przewodniczących Rad Osiedlowych.
  6. W środę o 16.30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  7. W sobotę rozpoczniemy rekolekcje adwentowe . W sobotę o 9.00 i 17.00 Msza św. z nauką dla wszystkich . W niedzielę o 6.30, 9.00 i 17.00 Msze św. z nauką dla wszystkich o 10.30 dla dzieci i Rodziców dzieci z klas III. O 12.00 dla młodzieży przygotowujących sie do sakramentu bierzmowania i ich Rodziców.
  8. Serdeczne podziękowania dla Pana Gustawa Hadyny i Pana Władysława Majewskiego za wykonanie i montaż tablicy ku czci Sługi Bożego Ks. Wincentego Granata. Kwiaciarni Pani Agnieszki Suda dziękuję za kwiaty na dzisiejszą uroczystość. Panu Adamowi Spale za przekazany upominek dla ks. Biskupa.
  9. KSM rozprowadza przed kościołem świece Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w cenie 5 zł. małe i 20 duże. Można także nabyć stroiki świąteczne wykonane własnoręcznie przez młodzież z KSM- u .
  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.
  11. 15 grudnia w piąteko godz.13.30 przy Domu Kultury rozpocznie się opłatkowe spotkanie dla mieszkańców Miasta i Gminy Ćmielów. Urząd Miasta i Organizatorzy serdecznie zapraszają.
Historia Parafii

 

Miasto Ćmielów, od lat słynące z fabryki porcelany, leży kilka kilometrów na wschód od Ostrowca, w miejscu gdzie rzeka Kamienna w swej drodze ku Wiśle, dotychczas kierując się na wschód, zakręca ostro ku północy. Początki Ćmielowa sięgają przynajmniej wieku XIV. Nieco zamieszania powoduje często występująca w literaturze identyfikacja Ćmielowa z wsią o nazwie Szydłów (lub Szydłowiec). Uważano, że Ćmielów powstał z dawnego Szydłowa, ale jest to tylko część prawdy. Szydłów z całą pewnością znajdował się „w bezpośrednim zasięgu terytorialnym późniejszego miasta Ćmielowa” – pisze profesor Kiryk, a nowe miasto powstało na gruntach dwóch wsi: Szydłowa i Ćmielowa. Związki Szydłowa z miastem Ćmielowem szczególnie ważne są, gdy chodzi o ćmielowską parafię. Wiejska parafia Szydłowa, z chwilą powstania miasta, przekształciła się w miejską parafię ćmielowską. Parafia szydłowska /Scidlow/ leżąca w archidiakonacie zawichojskim, po raz pierwszy notowana jest w roku 1325. Siedemnastowieczny inwentarz podaje datę erekcji parafii na rok 1313, co wydaje się prawdopodobne, skoro w roku 1325 szacowano ją na 3 grzywny dochodu.
W Liber Beneficiorum Długosz pisze o świątyni murowanej z białego kamienia, nie podaje jednak żadnych dat co do jej fundacji i budowy. Nie przytacza także nazwiska fundatora. Znane jest tylko wezwanie kościoła, które przetrwało do dnia dzisiejszego: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Badania architektoniczne ćmielowskiego kościoła, (przeprowadzone przed kilku laty przy okazji wymiany tynków) wykazały, że w jego murach znajdują się dość znaczne partie pochodzące z XIV stulecia. Najstarszą częścią świątyni jest nawa, wymurowana na planie prostokątna, spięta kamiennym cokołem i wzmocniona szkarpami – dziś częściowo wyburzonymi.
Gruntowną przebudowę kościół zawdzięcza Mikołajowi Szydłowieckiemu, już po uzyskaniu przez Ćmielów praw miejskich, czyli po roku 1505. Do nawy dobudowana została od południa kruchta, a od wschodu prezbiterium z zakrystią od północy. Te przybudówki nie posiadają już ani cokołu, ani przypór. W południowej ścianie odkryto i wyeksponowano (rok 1994) pochodzący z tych czasów późnogotycki, kamienny portal, o skromnych oprofilowaniach. Inne późnogotyckie portale znajdują się przy wejściu do nawy od zachodu oraz pomiędzy prezbiterium i zakrystią.
Około połowy XVI stulecia kościół zniszczyli arianie, a sto lat później sprofanowali go Szwedzi. Rekonsekracji ołtarzy dokonał potem Mikołaj Oborski, krakowski sufragan. W latach 1716 –41, kiedy proboszczem był ksiądz Samuel Szwykowski, kościół wyremontowano, wymieniając na nowe: dach i posadzki. Następny proboszcz, prałat Kazimierz Dziewulski, zagospodarował otoczenie kościoła, nadając mu kształt zachowany do dzisiaj. Uzupełnił i nadmurował ogrodzenie, wybudował w jego narożniku wysoką dzwonnicę oraz zasadził drzewa. Przy kościele, od zachodu i południa, dobudował kruchty. Na dachu wystawił wieżyczkę na sygnaturkę, a w nowej dzwonnicy powiesił pięć dzwonów. Najstarszy z nich, ozdobiony jest gotyckim napisem z datą 1528. Na początku wieku XIX przebudowano (zmniejszono) okna, wybudowano też przy południowej ścianie nawy nową kruchtę (trzecią z kolei na tym samym miejscu). Powiększono także kruchtę zachodnią, a w prezbiterium założono kasetonowy strop.

Artykuł pochodzi ze strony: http://dawnekieleckie.pl/cmielow-kosciol-parafialny/

image
KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek    17.00 - 17.45

Wtorek              17.00 - 17.45

Środa                17.00 - 17.45

Czwartek           17.00 - 17.45

Piątek                17.00 - 17.45

Sobota               8.00 - 9.00

                          17.00 - 17.45

Kancelaria nieczynna w niedziele i świeta i I piątek i I sobotę miesiąca.

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie

7.00 ; 18.00

KONTAKT

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP

ul. Ostrowiecka 36
27-440 Ćmielów
tel: 15 8612056

parafia.cmielow@vp.pl
 

Copyright © Realizacja profetoIT. Wszelkie prawa zastrzeżone.
profeto
Zaloguj się